זיכוי בגין קרוב נטול יכולת במוסד

מאמרים חדשים

ארכיון
ספטמבר 2021
ב ג ד ה ו ש א
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Close-up of concentrated young bearded manager sitting at desk in office and analyzing document content

זיכוי בגין קרוב נטול יכולת במוסד

סעיף 44 לפקודת מס הכנסה 

חשוב! יש להבדיל בין נקודות זיכוי ובין זיכויים.

נקודות זיכוי ניתנות באופן שכל נקודת זיכוי שווה 219 ₪.

זיכויים ניתנים באופן חישובי, כאשר חישוב של כל זיכוי משתנה לפי נוסחה מותאמת. בנושא זה נעסוק בזיכויים, שאינם על דרך נקודות, אלא בצורה של חישוב.

סעיף 44 לפקודת מס הכנסה: 

"בחישוב הכנסתו החייבת של יחיד תושב ישראל שהוא או בן זוגו שילם בשנת המס בעד החזקתם במוסד מיוחד של ילד, בן זוג או הורה משותקים לחלוטין, מרותקים למיטה בתמידות, עיוורים או בלתי שפויים בדעתם, וכן בשל החזקת ילד עם מוגבלות שכלית-התפתחותית במוסד מיוחד, יותר לו זיכוי ממס של 35% מאותו חלק מהסכומים ששילם העולה על 12.5% מהכנסתו החייבת. שר האוצר רשאי לקבוע בתקנות תנאים לזכאות לזיכוי ממס על פי סעיף זה".

לצורך קביעת הזכאות להטבה זו, צריכים להתקיים מספר תנאי סף. נדרשת עמידה מלאה בתנאים על מנת לקבל את הזיכוי.

תנאי הסף שצריכים להתקיים:

  1. קירבת העובד לנטול היכולת: אם העובד או בן זוגו משלם למוסד עבור מי מקרובי המשפחה האמורים בלבד, הוא יכול להיות זכאי לזיכוי במס. אם התשלום למוסד הינו עבור קרובי משפחה אחרים, המשלם לא יהיה זכאי לזיכוי ממס.
  2. חובה לשהות במוסד: קרוב המשפחה חייב להיות במוסד. אם קרוב המשפחה לא שוהה במוסד, אין תחולה לסעיף ולא תהיה זכאות לקבלת זיכוי לפי סעיף זה.
  3. בדיקת הכנסות של נטול היכולת השוהה במוסד: יש לבצע בדיקת הכנסות של נטול היכולת שנמצא במוסד (ולא של האדם שמשלם), כמו הכנסות מפנסיה, השכרת דירות וכו'. בגדר הכנסתו של נטול היכולת נכללות גם הכנסות פטורות וגם הכנסות שאינן פטורות.

סכום ההכנסות לגבי יחיד הוא 170,000 ש"ח לשנה, ולגבי זוג – 272,000 ש"ח בשנה.

אם ההכנסות של נטול היכולת גבוהות מהתקרה האמורה, לא יתקבל זיכוי בידי הקרוב. הרציונל: אם ההכנסות של נטול היכולת עולות על סכומים אלו, ניתן להניח שהוא יכול לממן את התשלומים למוסד בעצמו, ואין צורך שקרוב המשפחה יממן זאת.

אופן חישוב הזיכוי:

35% X (הסכומים ששולמו למוסד – 12.5% x ההכנסה של המשלם)

ההכנסה של המשלם בסעיף זה היא רק הכנסה חייבת, כלומר לא כולל הכנסות פטורות.

עוד מאמרים

דיני עבודה

חישוב ימי חופשה שנתית

חופשה שנתית היא חופשה בתשלום, שעובדים זכאים לקבל בנוסף לימים שבהם נעדרו מהעבודה בגלל סיבות אחרות (כגון מילואים, לידה, אבל, מחלה וכדומה). 

קרא עוד »
בלוג

סוגי אפליות בהם מטפלת הנציבות

אפליה על רקע מין (מגדר) בעבודה היא הבחנה בין עובדים/ות או מועמדים/ות לעבודה, שאינה מתבססת על שיקולים רלוונטיים לאופיו ומהותו של התפקיד, אלא על פי מינו/ה

קרא עוד »
דיני עבודה

שכר שווה לעובד ולעובדת

חוק שכר שווה לעובדת ולעובד, התשנ"ו-1996, נועד לקדם שוויון ולמנוע אפליה בין המינים בכל הנוגע לשכר או לכל גמול אחר בקשר לעבודה. ישנן נסיבות המצדיקות

קרא עוד »
בלוג

מניעת אפליה בפיטורים

קיימות הוראות הקובעות כי בנסיבות מסוימות אסור לפטר עובד/ת, או הקובעות הגבלות לעניין פיטורים. הוראות אלה מעוגנות בחקיקה, בהסכמים קיבוציים וצווי הרחבה ולעיתים גם בהסכם

קרא עוד »
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

תגיות תוכן

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

אתר זה משתמש בקבצי עוגיות כדי להעניק לכם שירות יותר טוב

דילוג לתוכן